Zcash Madenciliği Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Zcash, işlemlerin gizliliğini ve seçici şeffaflığını sunan merkezi olmayan ve açık kaynak kodlu bir kimlik doğrulama özelliğidir. Zcash ödemeleri genel bir blok zincirinde yayınlanır, ancak gönderenin, alıcısı ve bir işlem miktarı gizli kalır. Zcash, gözden geçirilmiş kriptografik araştırmaya dayanır ve Bitcoin Core’un savaş test edilmiş kod tabanına dayanan açık kaynaklı bir platformda bir güvenlik uzmanı mühendis ekibi tarafından inşa edilmiştir. Zcash, ileri bilgi şifreleme teknikleri, yani sıfır bilgi kanıtı, işlemlerin geçerliliğini garanti etmek için onlarla ilgili ek bilgi vermeden kullanır.

Zcash Nasıl Çalışır?

Zcash korumalı işlemlerin içeriğini şifreler. Ödeme bilgileri şifrelendiğinden, protokol geçerliliğini doğrulamak için yeni bir şifreleme yöntemi kullanmaktadır. Zcash, kriptografideki yeni atılımlara dayanan deneyimli kriptograf takımımız tarafından geliştirilen ve ‘zk Snark’ adı verilen sıfır bilgi kanıtı kullanır. Bu yapılar, şebekenin tarafların veya tutarlar hakkında bilgi vermeden güvenli bir bakiyeyi muhafaza etmesine izin verir. Harcama yetkisi ve işlem değerlerini halka açık olarak göstermek yerine, işlem meta verisi şifrelenir ve kimsenin hile veya çalmak olmadığını kanıtlamak için zk Snark’lar kullanılır. Zcash ayrıca, kullanıcıların Bitcoin’e benzer şekilde çalışan kamu ödemelerini göndermesine olanak tanır.

Zcash Şirketinin Çığır Açan Şifreleme Yöntemi

Açık ve programlanabilir bir finans sisteminde mahremiyet, değiştirile bilirliği sağlamak ve kriptokrasinin kullanıcıların değiş tokuş aracı olarak değiştirilebileceğini garanti etmenin tek yoludur. Şirketler, özellikle halka açık blok zincirleri bağlamında, işlerini yürütmek için tedarik zinciri boyunca mahremiyetin korunması sağlamaktadır. Buna ek olarak, kişisel gizliliğin onur, samimiyet ve ahlak gibi temel insan değerleri için gerekli olduğuna inanılmaktadır. Zcash bilim adamları ve mühendisler, temel bilimsel ilkelerin keşfedicileri ve protokol tasarımcılarıdır; biz denetçiler veya güç sahipleri değiliz ve Zcash’ın madenciliğini veya dağıtımını denetlemiyoruz. Zcash’in her kullanıcısı, merkeziyetçiliğine katkıda bulunur ve başarısızlığa ve yolsuzluğa karşı korunmaya yardımcı olur. Zcash ekibi, ağdaki birçok katılımcıdan biridir. Zcash açık kaynaklı bir protokoldür, Zcash Company (ZcashCo) bunu denetlemez veya özel veya korumalı işlemlere özel erişime sahiptir. Tıpkı başkaları gibi, ZcashCo yalnızca bu işlemin bir tarafı veya birinin doğru görünümü anahtarı sağlaması durumunda özel veya korumalı bir işlemi görme olanağına sahiptir.

Bir Cevap Yazın