Ripple Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kripto para piyasasında pek çok coin bulunur ve çoğu farklılık yaratma amacını taşır. Ripple hızlı yükselen değeri ve kullanım sıklığı nedeniyle gittikçe daha fazla tercih edilenler arasında. Fakat Ripple satın almadan önce bilinmesi gereken bazı şeyler var.

1- Ripple ve Amacı

Ripple hakkında sorulan ilk soru ne olduğu ve neyi hedeflediği sorusudur. Ripple nedir sorusuna XRP koduyla bilinen para birimi ve yeni bir ödeme sistemi olduğu şeklinde cevap verilebilir. Ödeme sistemi olma özelliği ve benimsediği finansal kurumların koyduğu sınırları ortadan kaldırma amacı sayesinde Ripple diğer kripto paralardan ayrılır.

2-Hedefler Nelerdir?

Birden fazla hedefi olan Ripple için hedefler birbirini tamamlar niteliktedir. İlk hedef Bitcoin tarafından başlatılan ve belirleyici kurumlar ve merkezilikten uzak kripto para birimi sistemini geliştirmektir. İkinci hedef ise para birimleri arasındaki akışının serbest şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

3-Çalışma Prensibi

Ripple çalışma prensibi olarak serbest dolaşım öngörüyor ve internet mantığında çalışmayı hedefliyor. Şu anki finansal sistemin ortaya çıkardığı sorunları ortadan kaldırmak için para akışının finansal kurumların aracı olmadığı sistemlerle transferi gerekiyor. Ripple sayesinde para akışı hızlı bir şekilde sağlanacak ve finansal kurumlara bağlılık azalacak.

4-Geliştiriciler Kimler?

Ripple Chris Larsen, Jet McCaleb ve Open Coin işbirliğiyle kuruldu. Ripple kurulum süreci ise alanında uzman kişilerin birlikte çalışmasına dayanıyor. McCaleb ve Larsen başta olmak üzere bütün geliştiricilerin dijital para, finans ve Bitcoin konusunda çalışmaları bulunuyor.

5-Bitcoin ile Benzerliği

Ripple farklı gelişim süreci olan bir dijtal para olsa da Bitcoin ile büyük benzerlikleri bulunuyor. Bu benzerlikler arasında madencilik yapılma özelliği, belirli sayıda dijital para sınırı ve eşler arasında para aktarım imkanı gibi özellikler bulunuyor.

6-Bitcoin ile Farklılığı

Benzerlikleri olmasına rağmen Ripple ile Bitcoin arasında bazı önemli farklar da bulunuyor. Ripple sistemi paralar arası transfer özelliği sayesinde sadece Bitcoin değil bütün para birimleri arasında köprü olma amacı bulunur. Ayrıca Ripple sistemi diğer sistemlerin tamamlayıcısı olma özelliğiyle Bitcoin’den ayrılır.

7-Ripple’ın Bitcoin Kullanımına Sunacağı Kolaylık

Ripple Bitcoin kullanıcılarının yaşadığı bekleme ve onay sorunlarına karşılık hızlı ve beklemesiz transfer imkanı sunmayı hedefliyor. Ağ yapısı tek bir merkezden olmaması sayesinde Ripple işlemlerin hızlı gerçekleşmesini sağlayacak ve Bitcoin’i ülke para birimine çevirme süreci kolaylaşacak.

8-Ne Kadar Üretilecek?

Ripple’ın para birimi XRP için belirlenen üretim limiti mevcut. Ripple tarafından belirlenen üretim limiti 100 milyar Ripple coin olarak belirlendi. Piyasada şu anda 38 milyar civarında Ripple coin bulunuyor.

9-Değeri Ne Kadar?

Yakın zamana kadar daha düşük değerlerde olan Ripple gün geçtikçe değerini yükseltmeye devam ediyor. Market hacmine göre yapılan dijital para sıralamasında dördüncü olan Ripple 79 cent değerinde işlem görüyor.

10-Satın Alma Süreci

Öğrenilmesi gereken bilgilerden birisi de Ripple nasıl satın alınır sorusunun cevabıdır. Ripple satın almak için Ripple işlemine izin veren borsaların belirlenmesi ve bu borsalara kayıt olarak satın alma işlemi yapılması yeterlidir.

Bir Cevap Yazın