IOTA Madenciliği Nasıl Yapılır?

‘’IOTA madenciliği nasıl yapılır?’’ sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmaya başlamadan önce IOTA hakkındaki birkaç bilgiyi aktarmamızda fayda var. IOTA internet ortamında işlem görmekte olan, sizlere sanal ortamda alışveriş yapma imkanı sağlayan, fiziki ortamda ise anlaşmalı alışveriş merkezlerinde, Cafe’lerde, havayolu şirketlerinde ve restoranlarda da kullanabilme olanağı tanıyan bir kriptopara birimidir. IOTA ‘yı diğer kirptopara birimlerinden ayıran en büyük özelliği ise birçok kriptopara birimi BlockChain alt yapısını kullanırken IOTA’nın Tangle alt yapısını kullanmasıdır. Bu da IOTA’ya daha farklı bir perspektif ve daha avantajlı bir kullanım olanağı sağlamaktadır.

Madencilik Hakkında

Madenclik bir krptopara birimini kendi bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar sayesinde o kriptopara biriminin kodlarının bulunduğu havuzlara erişim sağlayarak zaman içerisinde uygun kodları bulup elde etme işlemine verilen addır. Bu işlem, siz uygun kodları uygun sırayla bulduğunuz zaman ikinci işleminizde daha da zorlaşacaktır. Çünkü kriptopara birimlerinin güvenlik prosedürü dahilinde, uygun kod diziliminin bulunması sonucu yeni dizilimler meydana gelmektedir. Bu da yeni kod dizilimini bulmanızı zorlaştırmaktadır. Bu zorluk nedeniyle de hem zamandan hem de elektrik enerjisi kullanımından zarar etmeye başlarsınız. Eğer bu iki zarar ihtimaline dair hiçbir endişe taşımıyor ve bilgisayarınıza güveniyorsanız, madencilik işlemlerine gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

IOTA Madenciliği

Öncelikle, IOTA madenciliği diye bir kavram yoktur. Çünkü IOTA’da madenciliğe gerek yoktur. Yukarıda da sizlere belirtmiş olduğumuz gibi IOTA BlockChain alt yapısı kullanmamaktadır. BlockChain alt yapısına sahip kriptopara birimleri madenciye ihtiyaç duyar. Ancak IOTA Tangle alt yapısını kullandığı için böyle bir ihtiyacı yoktur.

IOTA’nın avantajı ise Tangle alt yapısı sayesinde transfer ücretlerinin olmamasıdır. BlockChain alt yapısını kullanan kriptoparalar transfer işlemlerinde madencilere para öder. Fakat IOTA’nın bu avantajı sayesinde sizler zaten ücretsiz transferleriniz ile otomatik olarak madenci olmuş oluyorsunuz.

Bir Cevap Yazın