Criptopara Yasal Mı?

İnternetin ilk sanal bankacılık para birimi olan Bitcoin, birkaç yıldır varlığını sürdürüyor ve birçok kişi onlarla ilgili sorular soruyor.

Onlar nereden geliyor? Yasal mı?

Criptopara birimleri parasal değeri barındıran bilgisayar kod satırlarıdır. Bu kod satırları, elektrik ve yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından oluşturuldu. Criptopara alışverişi dijital para birimi olarak da bilinir. Her iki durumda da, özenli matematiksel hesaplamalarla yaratılan ve madenci olarak adlandırılan milyonlarca bilgisayar kullanıcısı tarafından cezalandırılan bir dizi dijital kamusal paradır. Fiziksel olarak tutunacak bir şey yok. ‘Cripto’ sözcük şifrelemesi sözcüğünden gelir; satın alma işlemi için kod satırlarını gönderen işlemleri korumak için kullanılan güvenlik işlemi. Kriptografi aynı zamanda belirli miktarda kod tanımlamak için kullanılan yeni ‘paraların’ yaratılmasını kontrol eder. Hükümetler kripto para birimleri oluşturma konusunda herhangi bir kontrole sahip değildir; bu da onları başlangıçta bu kadar popüler kılmıştır. Çoğu kripto para birimi, bir piyasa değeri göz önüne alınarak başlar; bu, üretimlerinin zamanla azalacağı anlamına gelir, böylece, ideal olarak, belirli bir madeni parayı gelecekte daha değerli hale getirir. Kapak tarafında, bir kişi bitsofinesini içeren donanıma erişimini kaybederse, para birimi sonsuza kadar gitti. Madende 30 milyar dolarlık paranın, madenciler ve yatırımcılar tarafından kaybolduğu ya da yanlış yerleştirildiği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, zaman içindeki en ünlü kriptokrasi olarak inanılmaz derecede popüler kalmaktadır.

Neden Criptopara Tartışmalı?

Bitcoin para birimini gerçek bir medya hissi haline getirmek için çeşitli nedenler birleşti. 2011-2013 yılları arasında, suçlu tüccarlar, parayı, kolluk kuvvetlerinin gözü önünde harekete geçirebilmeleri için milyonlarca dolara satın alarak mezunlarını ünlü yaptılar. Daha sonra bitkisel paranın değeri patladı. Dolandırıcılık da cryptocurrency dünyasında çok gerçek . Saf ve anlayışlı yatırımcılar yüzlerce doları dolandırıcılık yüzünden kaybedebilir. Sonuç olarak, criptopara ve altkaynaklar son derece tartışmalı, çünkü merkezi federal bankalardan para kazanma gücünü alıyor ve halka veriyorlar. Bitcoin hesapları dondurulamaz veya vergi mükellefleri tarafından incelenemez ve banka bankaları hareket etmek için tamamen gereksizdir.

Bir Cevap Yazın