Yeni Başlayanlar için 8 Maddelik Kripto Para Rehberi

Kripto paraların insanlar arasında popülaritesi günbegün artmaktadır. Yaklaşık 9 yıl önce para piyasalarındaki yerini alan bu para birimleri, başlarda kendinden pek söz ettirmeseler de, son birkaç yıldır dev yatırım şirketlerinden devlet başkanlarına kadar birçok kişi tarafından yoğun ilgi görmektedirler.

Bu yazımızda bilgisayar teknolojisi dünyasından uzak olan kişiler için hala büyük bir muamma olan kripto paralar hakkındaki detaylardan bahsedeceğiz. Böylelikle ilerleyen zamanda konuya dâhil olmak isteyenler için rehberlik etmiş olacağız. İşte yeni başlayanlar için sekiz maddeden oluşan kripto para rehberi:

Kriptoloji nedir?

Kripto paralardan söz etmeden önce “kripto, kriptoloji nedir?” sorusuna netlik kazandırmak gerekir. Kriptolojiyi şifreleme bilimi olarak tanımlayabiliriz. Kriptoloji, herhangi bir rakam, yazı veya mesajdan oluşan verinin belirli bir sistem dâhilinde şifrelenmesi, güvenli bir şekilde alıcıya ulaşabilmesi ve bu şifrelemenin çözülmesiyle verilerin meydana çıkması sürecidir.

Kripto para nedir?

Kripto para, güvenlik sağlamak amacıyla kriptoloji biliminden faydalanan, sanal bir para birimidir. Aslında banka kartları, sanal kartlar ya da sanal ortamda yapılan her işlemde senelerdir bu paraları kullanıyoruz. Bankaların kasalarından fiziksel bir para çıkışı olmadan, dijital ve sanal olan bu paraları harcıyoruz. Bir bakıma bu paralar da birer kripto paradır. Çünkü sistemlerde sadece rakamsal değişikliklerden ibaretler. Yeni nesil kripto para birimleri de bu mantık ile çalışıyor diyebiliriz. Bu yeni para birimlerinin dünyaca ilgi görmesinin başlıca nedeni organik yapıya sahip olmalarıdır. Yani herhangi bir ülkeye ya da merkeze bağlı yönetilmiyorlar.

Kripto paralar nerelerde kullanılır?

İnternetten alışveriş, ticaret, vs. yaparken kullanabilirsiniz. Fakat ülkemizde yaygın olarak coin borsa siteleri vasıtasıyla alım satım yapılarak kar amaçlı kullanılır.

Kripto para ilk nasıl ortaya çıktı?

İnternet dünyasının en büyük bilinmezlerinden biri de bu diyebiliriz. Çeşitli kaynaklar ilk kripto para olma özelliği taşıyan ve açık kaynak kodlu yazılım olan Bitcoin’in kurucusunu belirtirken Satoshi Nakamoto kod adını işaret eder fakat bu kod adın bir kişiyi mi yoksa bir grubu mu temsil ettiği kimselerce bilinmez.

Kripto para nasıl üretilir?

Bu para birimlerinin varlıkları tamamen kullanıcı odaklı bir üretime bağlıdır. Üretim işlemine madencilik (mining), üretenlere de madenci (miner) adı veriliyor. Altın madeni kazar gibi bilgisayar kullanıcıları belli bilgisayar donanımları ve yazılımlar sayesinde kripto para çıkartıyor. Bilgisayar kullanan herkes tarafından yapılabilmesi sistemdeki madenci sayısını arttırıyor ve bu sebeple de üretim milyonları geçiyor.

Kripto para güvenli midir?

Merkezi bir otoriteye bağlı olamayışları birileri tarafından el konulması durumunu ortadan kaldırıyor. Ancak kripto paralar sanal bir cüzdana aktarılmamış, bilgisayarda saklanmış ve o bilgisayar çökmüş ise sanal paralarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir diğer tehdit ise hacker’lar. Onun için kripto paralarınızı internet ortamı ya da bilgisayarlarda saklamak yerine harici harddisklerde saklamanız daha akıllıca olabilir.

Blockchain nedir?

Blockchain nasıl kullanılır? Bu teknoloji bloklar üzerinde sanal para alışveriş bilgilerini taşıyor. Gerçekleşen her bir işlemin doğruluğu, kripto para Bitcoin’i kazanmak için problem çözen madenciler tarafından sağlanıyor. Böylelikle yapılan işlemin doğruluğu ispatlanmış oluyor.

Hükümetler kripto paralardan neden korkuyor?

Hükümetler tarafından kontrol edilemedikleri için vergi kaçırma, kara para aklama gibi yasadışı faaliyetlerin çok rahat bir şekilde yürütülmesine neden olabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın