Ripple Bankalar Listesinde Türk İmzası

Finans piyasalarında Ripple kullanan bankalar listesi açıklanarak, formülasyon ve statü sunumu yapıldı. Kripto paraların güçlü isimlerinden biri olarak bilinen Ripple, kimliği belirli bir kuruluş olması nedeniyle, resmî kurumlar tarafından tercih ediliyor. Görünmeyen ağlarda, akıp giden anlaşmalar, Ripple’ın bankalar işlem platformu olduğunu piyasalara sunarak, değer katlaması yaptı.

Nedir Ripple’ı Cazip Kılan?

Anında görüntüleme işlem yeteneğiyle Ripple, banka ve resmi kuruluşların işlem güvenliğini sağlıyor. Diğer kripto para sistemlerinde günlerce sürebilecek işlem zamanları, Ripple’da saniyeler içinde gerçekleşiyor. Uluslararası ödemeler ve havale işlemleri için bankalara iştah açıcı bir form sunuyor. Her işlemden yüksek masraflar alan banka kuruluşları, masrafsız işlem yapabilmek adına Ripple’ı kullanıyorlar. Her fırsattan kâr elde eden kuruluşlar, Ripple sayesinde yüksek oranlarda kâr marjı yakalayacak gibi görünüyor. Ripple haberleri sırasında bahsedilen Türk bankası ile Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan Akbank’tır. Kripto para piyasalarına resmi dilde uyum çalışmasına giren Akbank, Ripple teknolojisiyle hızlı ve avantajlı hizmet elde etmeye başladı.

İşlem güvenliği ve gizliliği ise bankaların arayıp bulamadığı hizmet çeşididir. Tek merkezli blockchain sisteminde, işlem gizliliği sağlanabiliyor. Bu durumda hangi para ‘’Ak’’ hangisi ‘’Kara’’ bilinemez bir hizmet sunumu Ripple ayrıcalığı ile gerçekleştiriliyor.

Ripple Kullanan Bankalar

Dünya’da isim yapmış 50 banka kuruluşundan 15 tanesi Ripple ağı kullanıyor. Bunların başında ise; UniCredit, UBS Bank, SHRB kuruluşu, ATB Financial ile Santander bankaları geliyor. Türkiye’de Akbank, Japonya’da ise Mitsubishi/ Tokyo bankası Ripple hakkında sunulan haberler arasında yer alıyor. Ripple kripto ağı olarak değil, bir şirket olarak hizmet veriyor. Japonya’da resmilik kazanan kripto para transfer sistemi birçok ülkenin kabul etmesini sağladı.

Ripple’ı cazip kılan ve hız kazandıran formüllerden biri ise hazır platform sunulmasıdır. İşlem transferi için gerekli olan kripto üretimi, sistemin kuruluşunda gerçekleştirilmiştir. Ripple piyasaya açılmadan önce ürettiği 100 milyar token ile hızlı ve anında işlem gerçekleştiriyor. İşlem gerçekleştiğinde blok zincire eklenirken, token sayısı sistemden otomatik olarak düşüyor. Hazır token sayısı da düşük masraflı işlem sağlıyor. Bankaların yüzlerce işlem gerçekleştirdiği düşünülürse, token sayısı hızlı şekilde eritilir ve bir bölünmede Ripple’dan gelir.

Bir Cevap Yazın