Piyasalarda Ripple Etkisi

Sanal ve siber piyasaların ihtiyacı olan desteği Ripple kripto sistemi sunuyor. Ethereum ile piyasalar uyuşturuluyor, Ripple dalga etkisi yaratır ve Bitcoin tüm noktalara doğrudan doğruya aktarım yapıyor. Bitcoin ardından hızla yayılan kripto para sistemleri hem ‘’birbirlerini destekler nitelikte’’ hem de ‘’birbirlerinin devamı niteliğinde’’ yaratılmışlardır. Ripple madenciliği olmadan, halka açık ve bankalar aracılığıyla, sanal para sistemlerine alternatif olarak doğmuş ve piyasaları etkiler biçimde nam yapmıştır.

Ripple Nedir?

E- cüzdan klasiği olan Ripple, sanal para sistemlerinin en değerlileri olarak, global manada para transferi yapmayı sağlayan kripto sistemdir. Bitcoin ve Ethereum’dan bağımsız olarak farklı bir yazılımı vardır. Kripto para sistemleri, legal- illegal araştırması yapılamayan hiçbir devlet/ ülke veya merkez bankasıyla ilişiği olmayan transfer sistemleridir. Görünmeyen, varlığı olmayan fakat adı konan dijital para Ripple inceleme ve veri analizlerinde, Dünya para piyasalarında geniş bir hacmi olduğu anlaşılmaktadır. Kişiler borsada değer verip en güçlü enstrümanlardan biri yaparak ve yatırım amacı olarak kullanırlar. Dolar, Euro, Yen gibi para birimlerince kullanılmaktadır.

Ripple Ne İşe Yarar?

Ripple diğer kripto sistemlerden farklı olarak madenci tekniğiyle çalışmamaktadır. Ülke bankaları da kripto ağını kullanmaya başlamışlardır. Kurumlar ve bankalar arası para transferleri gerçekleştirilmektedir. Şirket kimliği bulunduran ve belirli bir merkez ile işlem yapan transfer sistemi Ripple, düşük masraflı ve token ödemeli transfer yaptığı için büyük şirketler tarafından kullanılmaya başlamıştır. Ripple kripto para sisteminde blockchain ağı kullanılmaktadır. Türkiye’de Akbank bu sistemi kullanmaya başlayan bankalardan biridir. İşlem takibi sağlayan Ripple, hızlı transfer ve düşük masraf nedeniyle tercih edilmektedir.

Ripple Piyasa Hacmi

Ripple kripto para piyasa sıralamasında genellikle 3. Sıra Pazar payıyla yer bulmaktadır. Dijital para sistemi Bitcoin ve ardından gelen Ethereum ilk iki sırada bulunuyor. Ripple8 milyar dolar market hacmine sahip ve 99 milyar üzerinde toplam Ripple miktarı ile yükselmeye devam ediyor.Ripple kripto paranın son 24 saatteki market hacmi ise 660 milyon TL olarak piyasalara yansımaktadır. Düşük masraf ve az komisyon nedeniyle kurum ve kuruluşlarca kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın