Monero Madenciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Monero madenciliği hakkında bilinmesi gerekenler konusuna geçmeden önce hem monero hem de madencilik hakkında kısa bir bilgi paylaşmamızda yarar var. Monero, tıpkı Bitcoin gibi bir kripto para birimidir ve sanal olarak üretilip sanal ortamda alım satımları yapılmaktadır. Doğa olarak tüm kripto para birimleri gibi takip edilemez ve herkese açıktır. Ancak Monero’yu diğer para birimlerinden ayıran özelliklerinden birisi güvenlik konusunda tutunduğu tavırdır. Monero, kullanıcılarına kendi bankalarını yaratma imkanı sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcıların paraları sadece kendileri tarafından takip edilecektir. Bu da Monero’yu diğer para birimlerinin bir adım önüne taşıyan bir özelliktir.

Madencilik konusu ise tamamen farklı bir alandır. Madencilik, bilgisayarınızı kullanarak kendi kendinize coin üretebilmenizdir. Tabi bu tanım oldukça kaba bir tanımdır. Kripto para birimlerini meydana getiren sayılar(kodlar) internet veri tabanında mevcuttur. Sizler de bilgisayarınız ile bu sayıları bulmaya çalışırsınız. Ancak bu sayıları bulmak oldukça zordur ve bu yüzden bilgisayarınıza birçok eklenti yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bir sayıya eriştiğiniz anda, bu sayıya/sayılara tekrar erişiminiz daha da zorlaşacaktır. Bu durumun nedeni ise bir merkez tarafından üretilip piyasaya aktarılmış halde bulunan coin’lerin herkes tarafından üretilmesinin önüne geçmektir. Sonuç olarak madencilik, samanlıkta iğne aramaya benzer ve siz bu iğneyi bulduğunuz zaman yeni bir iğne bulmak için arayışa koyulduğunuzda samanlıktaki saman sayısı sürekli artacaktır.

Site Üzerinden Monero Madenciliği

Monero madenciliği hakkında bilinmesi gerekenler konusuna gelirsek, öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki Monero madenciliği yapmanız için herhangi bir yatırım yapmanıza ihtiyaç yoktur. Bunu tamamen ücretsiz bir yazılım ile yapabilirsiniz. Örneğin, Minergate sitesi sayesinde madencilik işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu siteye girip bilgisayarınıza ücretsiz olarak bir yazılım indirerek madenciliğe hemen başlayabilirsiniz.

Web Mining ve Monero Resmi Sitesi Aracılığı ile Madencilik

Monero madenciliği hakkında bilinmesi gerekenler arasından bir diğeri ise Web Mining’tir. Web Mining ile hiçbir program indirmeden tarayıcınız üzerinden madencilik yapabilirsiniz. Ayrıca Monero madenciliği yapmak istiyorsanız Monero’nun resmi adresinden sizin için gerekli olan konfigürasyonların ayarlanmasını sağlayabilir ve kolaylıkla madenciliğe başlayabilirsiniz. Sizin için gerekli olan her şey www.getmonero.org adresinde mevcuttur.

Bir Cevap Yazın