Bitcoin’e Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

En temel olarak para kazanma isteği, bizleri çok farklı yönlere çekebilmektedir. Dijital bir para birimi olan ve her ülkenin para birimine göre farklılık gösterebilen Bitcoin içinde yatırım olanaklarının oldukça farklılaştığını görmekteyiz. Yatırım amaçlı olarak kullanılması özelikle de günümüzde ki etkisini de göstermektedir. Günümüzde ise Bitcoin sistemi ve düzeninin dünyanın pek çok kurum ve kuruluşları tarafından kabul görmesi de, yatırım aracı olarak kullanımının önünü oldukça fazla açmaktadır.

Bitcoin ve Yatırımdaki Güven İlişkisi

Bitcoin her zaman gelişmekte olan, talep edilirliği artan, madencilik imkânlarında üretimlerin daha da kolaylaştığı gibi işleyişler, bu sitemin nasıl bir yapısının olduğunu net bir biçimde göstermektedir. Bu yüzden de güvenin sürekli artması, her ülkenin para birimine göre şekil alması gibi etkenler, yatırım aracı olarak Bitcoin’in kullanılmasının önünü açmaktadır. Ayrıca günümüzde pek çok finansçılar ve belirli birikimi olan yatırımcılar, Bitcoin üzerinden yatırımlarını yapmaktadırlar. Özelikle de Forex gibi sistemlerinde Bitcoin’e değer vermesi ve yatırım yapma imkanını sunması, bu alandaki yatırım potansiyelinin önünü oldukça arttırmıştır.

Bitcoin Yatırım Aracı Neden Olsun!

Piyasalarda Bitcoin ile alışveriş tek başına kısıtlanmamalıdır. Alışverişin dışında değerinin değişmesi, takas edilmesi, para birimi üzerinden bir oluşumu barındırması gibi etkenler de önemli konulardır. Genelde altın ile kıyaslanan Bitcoin oluşumu, altından çok daha farklı bir mekanizmaysa sahiptir. Altının genel olarak belirli bir değeri olmasına karşın her zaman kesin bir kar ettiren yapıyı da barındırmayabilir.

Özelikle de altının üretim yılına bile sonraki senelerde değerinin düşmesi ya da diğer etkenlerde, altının alınan fiyatından çokta yüksek kar edilmemesine neden olabilmektedir. Fakat Bitcoin üzerinde her seneye oranlar bir kullanım artışı söz konusudur. Bu durumda da fiyatları kullanıma bağlı olarak artmakta ve piyasa üzerinde daha karlı bir avantaj ele geçebilmektedir.

Eğer Bitcoin ne kadar kazandırır diye merak ediyorsanız, ilk piyasalara çıkmaya başladığında 1BTC’nin dolar ve TL karşılığı oldukça fazlaydı ve yüksek miktarlar ödenmekteydi. Fakat  günümüzde bu miktarların gittikçe arttığını ve yatırım aracı olarak önünü epey bir genişlediğini görebilmekteyiz.

Bir Cevap Yazın