Bitcoin Bankalar Gibi Ödeme İmkanı Sağlar mı?

Bitcoin kullanımı günümüzde belirli bir kullanıma sahip olan, küresel alanda sürekli canlı bir halde olan yapılanmaya sahiptir. Bitcoin bölünme durumları gerçekleşmesine rağmen değerlerini sürekli arttırmasının yanı sıra, kullanım özgürlüklerinin de hafifletilmesi, günümüzdeki etkilere de doğrudan hitap etmektedir. Genel anlamda bakıldığında Bitcoin yapılanmasının yakın gelecekte, nakit para ya da kredi kartı gibi sistemlere dönüşeceği noktasında da fikir atılımları bulunmaktadır.

Fakat ileride en yoğun olarak görüş alan ve kabul gören sistemler, doğrudan temassız bir şekilde kişinin kendine ait olan hesabından ödeme yapabilmesi ya da Bitcoin satın alabilmesidir. Yani temassız bir şekilde kredi kartı bile kullanılmadan, mobil cihazlar aracılığı ile Karekod gibi sistemlerin kullanılması ile bir ödeme olanağının oluşturulabilmesinin de muhtemel olduğu kabul edilebilmektedir.

Bitcoin Hayatlarımıza Entegre Olması ve Banka Gibi Ödeme Sistemi

Bitcoin herkesin kendi cüzdanı üzerinden kullanabildiği ve şifre aracılığı ile çeşitli ödemelerin yapılabildiği sistemleri taşır. Bu yüzden henüz doğrudan günlük alışverişlerimizi çeşitli zincir mağazalarda yapamasakta, online olarak çevrimiçi satış yapan ya da ödeme alan sitelerde Bitcoin ile ödeme imkanı sıklıkla görülmektedir. Ayrıca para birimi üzerinden değer gören Bitcoin parası, daha etkin bir kullanım alanına da bu sayede olumlu olmaktadır.

Yakın dönemlerde bankalardaki hesaplarımıza bulunan vadesiz hesaplar gibi, Bitcoin hesaplarımızla da ödemeleri gerçekleştirebilir miyiz bilinmez. Fakat sürekli olarak kullanımı artması, değerinin yükselmesi ve borsa gibi alanlarda yatırım imkanı olması, bu sistemin büyük ölçüde geliştiğini gösteriyor. Özelikle de Bitcoin parası ile Vanuatu ülkesinin vatandaşlık vermesi gibi olanaklar, küresel boyutta ne kadar ilerlediğini de gözler önüne sermektedir. En temel yoldan bakılacak olduğunda, bir Hükümetin ödeme olanağını bu yola ile sağlaması, gelecekte daha da yaygın bir kullanımında artacağının sinyallerini vermektedir.

Bitcoin Para Birimi Sabittir

Her ülkenin para birimi farklıdır ve bu ülkelerin diğer ülkelerden ayırt edilebilmesini ve ekonomisini de temsil eder. Fakat Bitcoin gerçek para birimi olarak ele alınırsa ve artık gerçek para biri kullanılmaya başlar ise, tüm dünyada para birimi arasındaki kur farklı kalkar ve tek olur. Bu durumda henüz Bitcoin hakkında herşey için yeteri kadar olgunlaşmış bir kavram değildir.

Bir Cevap Yazın