Ripple 3’ten Büyük müdür?

Sembolüyle, kuruluşuyla, sistematiğiyle T- Ripple ikonu sunan Ripple hakkında bilgi almak, kripto sisteminde en kolay işlemdir. Kripto denilince, biraz gizem, biraz merak ve biraz sır gerekiyor. Kriptonun mantığı da kullanılan dili de böyledir. Ripple kripto para sistemlerinden farklı olarak, şirket künyesi, kurucuları ve şirket hizmet prosedürleriyle kripto gizeminden farklı hizmet anlayışını sunuyor. Gizem kattığı tek konu ise; transfer bilgileri.

Ripple Sistematiği

San Francisco Amerika merkezli hizmet veren şirket, kripto sistemi olarak hızlı havale ve işlem seçenekleriyle beğeni toplayarak, müşteri portföyünü genişletiyor. Ripple, blockchain sistemiyle oluşturulan, siber transfer ağıdır. Tüm para sistemlerinde olduğu gibi örnek daima Bitcoin’dir. Bitcoin ile özelliklerine bakarak, Ripple’ı tanıyabiliriz. Bitcoin, sistemin kurucusu ve kripto para sisteminin ilki olduğu için tüm kripto sistemlerinde geçirilir. Diğer tüm kriptolar, Bitcoin’den yola çıkılarak türemiştir.

  • Ripple ödeme protokolü ve ağıdır.
  • Online ve anlık işlem yapılır.
  • İnternetin olduğu her yerden işlem yapılabilir.
  • Açık kaynak protokolü ile dağılım yapar.
  • Ücretsiz veya düşük masraflı havale gerçekleştirir.
  • İteratif uzlaşma süreciyle platform sağlanır.
  • Ripple madenciliği sistemi yoktur.

Ripple Avantajları Nelerdir?

Saniyeler içinde havale ve işlem yapmayı sağlayan Ripple, 8 milyar $ işlem hacmine sahiptir. Bitcoin ve Ethereum’dan sonra borsada en değerli kripto paraların 3. sırasındadır. Transferlerin gerçekleştirilmesi için gerek olan birimler, sistemin kuruluşunda üretilmiştir. Yani Bitcoin’lerin madenciler tarafından, transfer sırasında ürettikleri coinler, Ripple geleceği düşünülerek, sistem kuruluşunda halledilmiş. 100 milyar XRP üretimiyle, açılışa başlayan Ripple, transferlerden çok düşük miktar kesmesiyle, tercih edilir durumdadır. XRP’lerin hazır olması da hızlı işlem avantajını sağlıyor.

Ripple İşlem Hızı ve Güvenliği

Ripple, ECDSA ve ED25519 algoritma dizinlerini kullanarak, güçlü şifreleme özelliği sunuyor. İşlem hızında avantaj sunan Ripple, işlem ücretlerinde Bitcoin’e oranla 3000 kat daha ucuz havale masrafı sunuyor. Büyük ödeme ve banka transferlerinde, bu nedenle tercih ediliyor.

P2P verileri merkezli ve merkezsizlik konusunda Bitcoin’den farklı sistem sunuyor. Bitcoin’de belirli bir merkezde değil, açık sistem ve internet defterinde işlem bilgileri kaydediliyor. Ripple’da ise tek bir merkezde, bankada tutulurken, işlem- bilgi gizliliği korunuyor. Hangi sistemin daha iyi olduğuna ancak kullanıcıları karar verebilir. Ancak, sisteme açık veya tek kurumun tekelinde olması, Ripple’da gizlilik barındırıyor.

Bir Cevap Yazın