Blockchain İle Neler Yapılabilir?

Blockchain kurulum ve uygulaması ilk olarak Bitcoin sistemi ile kullanılmaya başlandı. Yaklaşık 10 yıldır kripto para sektöründe bulunan hatta sektörün kendisini oluşturan Bitcoin, ürettiği yazılımla birçok sektöre ilham kaynağı oldu. Amerika, Rusya gibi ülkeler çeşitli teşkilatlarında blockchain sistemi kullanacaklarını açıkladı. Kripto para transfer ağıyla neler yapılabilir?

Rusya’nın Kriptoloji Aşkı

Cesur devlet başkanlarından biri olan Putin, genellikle yenilikçi açılımlarıyla bilinmektedir. Birçok şeyi ilk kullanan, sistemleri çabuk kabullenebilen ve paranın kokusunu alınca bırakmayan devlet adamlarından biridir. Putin ve Ethereum ikilisi finansal piyasa haberlerinde sıkça duyuldu ve ardından Rusya’nın kripto para üreteceği açıklaması geldi. Madenciler için en muazzam ülke! Sibirya’sı var, Beyaz geceleri var! Sistemleri soğutacak muazzam karları- buzları var. Kripto para ve mining sistemi için muazzam bir cennet Rusya.

Geçtiğimiz yaz aylarında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ile bir araya gelerek, blockchain sistemleri üzerine görüşmüşlerdi. Ekim ayında ise Rusya haberleşme bakanı Crypto Ruble’nin çıkarılacağını, Rusya devlet kriptosu üzerinde çalıştıklarını belirtti. Ethereum geleceği için destek sağlayan Putin, Rusya geleceği için kârlı bir yatırıma başladı. Blockchain sistemiyle başka neler üretebilecekleri, Rusya’nın devlet sırrıdır.

Amerika’nın Yeni Enjamin’i

Amerika’nın sembollerinden biri sevgili Benjamin Franklin’dir. 100 Doların üzerindeki sempatik gülümsemesiyle, neredeyse son asırdır, Dünya piyasalarının en manidar yüzüydü. Lakin, kripto modasıyla fotoğrafsız, banknotsuz hatta soyut varlığıyla Bitcoin, tüm paralardan daha çok ün yaptı. En popüler para ya da değer birimi olan Bitcoin, devlet sistemlerine de ilham kaynağı oluyor.

Yapılan açıklamalara göre; Blockchain temelli envanter takip sistemi çalışmaları başladı. Bitcoin geleceği için olumlu sinyaller veren Amerikan Hükümeti, lisans hakkında açıklamalarda bulundu. ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre; yeni nesil bankaların gelecekte Bitcoin ve diğer kripto paralarla hizmet verebileceğini belirtti.Bakanlık müfettişi, ‘’finansal teknoloji patenti’’ olarak kripto para şirketlerine lisans verebileceklerini açıkladı. Blok zinciri sistemiyle çeşitli çalışmalar yapan Amerika, Rusya veya diğer devletlerin geliştirdiği sistemleri bilemeyiz, ancak tahmin edebilir, fikir yürütebiliriz. Fakat bu sistemin çok işe yaradığı aşikâr. Blockchain sistemiyle başka neler üretilebileceği Amerikan Hükümeti’nin devlet sırrıdır.

Bir Cevap Yazın