Bankaların Saygıdeğer Kriptosu; Ripple

Kripto paraların atağa geçtiği, tüm finansal piyasalarda değer görür olduğu çağda, Ripple kullanan bankalar hakkında analiz sunacağınız. Nedendir Ripple’in banka anlaşması, nedendir bankaların Ripple tutarlılığı?

Ripple, finans piyasalarında ilk 3 sırada yer alan, hacminin Dünya çapında itibar görür bir kapasitesi vardır. Peki Bitcoin varken, neden Ripple? Bitcoin kripto paraların ilki ve en değerlisidir. Bitcoin, kripto para borsalarında daima ilk sıradadır. Öyleyse Ripple’ı cazip kılan nedenler bir resmiliğin alameti olabilir mi?

Ripple ve Bitcoin Denklemi

  • Her ikisi de Blockchain sistemiyle işlem yapar.
  • Bitcoinmerkesiz, Ripple tek merkezlidir.
  • Bitcoin işlem sırasında coin üretimi yapar, Ripple’ıncoinleri hazırdır.
  • Bitcoin işlem süresi tahmin edilemez, Ripple anında işlem gerçekleştirir.
  • Bitcoin hala çok değerli/ pahalı, Ripple’da işlem masrafı kuruş hesabı.

Bitcoin piyasanın en iyisi olmasına rağmen, Ripple’ın sunduğu işlem hızı nedeniyle bankaların tercih ettiği belirtiliyor. Tüm resmi banknotları desteleyecek güce sahip Bitcoin, Ripple’dan ortalama 3 bin kat daha pahalı olduğu için Ripple tercih edilebiliyor.

En şık ayrıntı ise; Ripple’ın gizliliği. Her iki sistemde açık kaynak zinciri bulunsa da Ripple inceleme yapıldığında; işlem gizliliği sağlanabildiği fark ediliyor. Yani hesap tek bir merkezde, bankada tutulduğu için, işlem bilgisi halka açık web ağında gizlenebilir. Bu da kurumların işine gelen bir durumdur. Bitcoin’de web defteri ‘’ciddi’’ manada halka açıktır. Sistem gerçeklilik üzerine örülerek işler. Yani Bitcoin’de para transfer ve işlem adresleri gizlenmez. Bu açıdan bakıldığında ‘’dürüst ve şeffaf’’ prosedür olarak değerlendirilebilir.

Ripple Kullanan Bankalar

Kripto para kullanmak gerçekten kurumsal firmalar ve bankalar için bir avantajdır. İşlem masrafları hızlı ödemeler sağlandığı için bankalara işlem güvenliği sunan bir sistemdir. Özellikle Ripple’ın banka açılımlarında, kullandığı şifreleme sistemi banka ve elektronik bilet sistemlerinin şifreleme yöntemiyle aynıdır. Bitcoin sahip olunamaz, himayeye çekilemez bir karakter sunarken, Ripple tarafını ve hizmet bölgesini belirleyici sunumuyla bankaların kriptosu olarak ünlenmeye devam ediyor. Türkiye’de ilk anlaşmayı Akbank’ı yaptığı Ripple haberleri olarak paylaşıldı. Dünya çapında 300’den fazla banka kuruluşu Ripple ile çalışacağını açıklayarak resmiyet sinyalleri verildi.

Bir Cevap Yazın