Hisse Senedi Endeksleri

Hisse senedi endeksleri borsa yatırımı için referans gösterge oluşturabilmek maksadı ile belli kurallar çerçevesinde hesaplanan istatistiksel serilerdir. İçeriklerinde referans gösterge olmayı hedefledikleri yatırım stratejilerini yansıtan borsa hisse senetlerinin günlük fiyat değerlerini barındırırlar. Hisse senedi endekslerinin hesaplanma nedeni piyasalarda yatırımcıların gelir beklentilerine ve risk iştahlarına uygun “Benchmark / Referans Gösterge” eksikliğini giderebilmektir. Bu amaç ile farklı yatırım stratejileri ve risk iştahlarına göre belirlenen seçim kriterleri ile tasarlanırlar. Endekslerin seçim kriterleri farklı olduğu gibi hesaplama metotları da farklılıklar gösterebilir. Pasif yatırım araçları olarak kabul edilen hisse senedi endeksleri risk-getiri profiline göre borsada nasıl kazanırım sorusunun cevabını endeksleri replike ederek vermektedir.

Endeks Seçim Kriterleri Nelerdir?

Endeksler hesaplanırken göz önünde bulundurulan seçim kriterlerinin ilgili endeksin temsil ettiği borsa yatırımı için en iyi örneklemeyi yansıtması amaçlanmaktadır. Bu nedenle oluşturulan endekslerin seçim kriterleri içinde muhakkak likidite ve takasbank piyasa saklama oranları seçim kriteri olarak devreye alınır. Daha sofistike yatırım stratejileri için hesaplanan bazı borsa hisse senedi endekslerinde ise o yatırım grubuna ait daha kompozit büyüklükleri ve riskleri izleyebilmek için çift seçim kriteri aynı anda uygulanabilmektedir.

Endeks Tipleri Nelerdir?

Hisse senedi endeksleri borsada nasıl kazanırım sorusuna alternatif yatırım araçları sunabilmek maksadı ile 4 ana başlık altında toplanarak oluşturulurlar.

  • Hisse Endeksleri; Piyasa değeri – büyüklük seçim kriteri alınarak hesaplanan endekslerdir.
  • Sektörel Endeksler; Piyasa değeri-büyüklük seçim kriterinin yanı sıra sektörel ayrım ikinci seçim kriteri olarak dikkate alınarak hesaplanan endekslerdir.
  • Stil Endeksleri; Piyasa değeri-büyüklük kriterinin yanı sıra endeksleri PD/DD, yıllık temettü getirisi, F/K, net kar, dönemsel ihracat hacimleri, dönemsel ithalat hacimleri, yıllık satış vb. finansal değerler ya da yatırım stratejisi baz alınarak seçilen başka değerlerden bir veya birkaçı seçim kriteri olarak dikkate alınarak hesaplanan endekslerdir.
  • Fiyat Endeksleri; Bu tip endeksler piyasa değeri-büyüklük yerine fiyat verisine göre ağırlıklandırılarak hesaplanırlar.

Baştan belirlenen kurallara uygun olarak hesaplanan tüm borsa hisse senedi endeksleri, önceden belirlenen dönemlerde gözden geçirilerek endeksi etkileyecek değişikliklere karşı sürekli takip edilirler. Borsa yatırımı yapmak isteyen ve borsada nasıl kazanırım diye soran tüm yatırımcılara alternatif portföy önerisi sunan hisse senedi endekslerinin Türkiye’de en bilinenleri BİST tarafından hesaplanmaktadır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın