Hesap Defterlerinden BlockChain’e

Dijital para, gelişen teknoloji ile beraber son yıllarda popülerliği giderek artmış olan, ilk kez 2009 yılında piyasaya sürülen, 130’dan fazla birimi olan sanal bir paradır. Hesap defterlerine karalanan rakamlar dönemini, bankaların olmadığı, paraların sanal olarak bilgisayar aracılığı ile üretildiği zamanlara devreden dijital paralar, birçok marka ve büyük isim tarafından da kabul görmeye başlamıştır.

Bazı Dijital Para Birimleri

Cripto, yani dijital para birimleri içerisinde en popüler olanlardan biri Bitcoinken, diğerleri de Ethereum, Ripples, Stellar, Litecoin, Synereo, TheDAO, Monero, Augur, Steem, Dash, NEM, Factorn, Lisk, DogeCoin, NXT, Emercoin gibi paralardır.

Cripto Paralar Hakkında Temel Bilgiler

Borsalarda ve para piyasalarında dahi işlem görmeye başlamış olan sanal para birimleri, toplamda 178 milyonluk bir değere sahiptir. Farklı birimlere sahip olsalar da genel özellikleri aynıdır. Dijital ortamda ve yüksek teknoloji ile donatılmış bilgisayarlarda, karmaşık şifre ve kodlar eşliğinde üretilen dijital paralar, oldukça güvenlidir. Kodlarının karmaşık olması ele geçirilmelerini ve kopyalanmalarını engelleyeceği için birçok kişi tarafından tercih edilirler. Gün geçtikçe arz ve talep dengesine göre değeri artan, kullanımı yaygınlaşan dijital paralar, alım ve satımı yapılabilen, transfer edilebilen, alışveriş sırasında kullanılabilen paralardır.

Sanal Paralar Bankaların Sonunu Mu Getiriyor?

Bankalara ihtiyaç duyulmaksızın transfer ediliyor olmaları, dijital paraların bankaların sonunu getirdiği fikrini ortaya attı. Döviz alır gibi cripto para birimleri de alınabiliyor. Del, Dish Network, Overstock, Newegg gibi büyük markalar, cripto para  birimlerinden bitcoini kabul ediyorlar,  gün geçtikçe markaların  sayısı da artıyor. Özellikle Yunanistan’daki kriz sebebiyle ülke bitcoine rağbet gösteriyor. İşlem ücretinin bulunmaması, kısa sürede alım işlemini gerçekleştirebilmeniz, kimlik hırsızlığı gibi bir riskin bulunmaması, cripto paraları güvenli bir yöntem haline getiriyor. 2009 senesinde Satoshi Nakamoto ilk cripto parayı piyasaya sürdüğünden beri trendler yükseldi ve 130’ları bulan farklı birimler ortaya çıktı. Üstelik dijital paralar, ülkelerin gündeminden, ekonomik krizlerden ve gelişmelerden etkilenip değer kaybetmiyorlar. Arz talep dengesine göre değer kazanıyorlar ki bu da onları para piyasalarında cazip kılıyor.

Bir Cevap Yazın