Geçmiş Dönem Ödenmiş ve Ödenmemiş Krediler Yeni Krediyi Etkiler mi?

Öncelikle kredi başvurusunda bulunurken dikkat alınan en büyük husus önceki dönemlerde bankalardan kullandığınız ürünleri düzenli ödeyip ödemediğinizdir kısaca düzensiz ödemeleriniz var ise kredi puanınız düşük çıkacağından yeni kredi almanızda zorlaşmış olur. Kredi puanını takip eden kurum ise 9 bankanın iş birliği yaparak oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosudur. Kredi kayıt bürosu sizin bankalarla olan ilk temasınızdan son temasınıza kadar olan tüm kullanımlarınızı, kullandığınız ürünleri, kredileri, kartları ve bunların düzenli veya düzensiz ödemelerinizin datası’nı tutar. Bu kayıtların ışığında kredi notunuz oluşur, bunlar sınıflandırılır ve kredi kullandırımı bu sınıflandırma üzerinden puanlama üzerinden gerçekleştirilir.

Geçmiş Dönem Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir bankada geçmiş dönemden bir borcunuz kalamaz çünkü her borcun her ürünün her taksitin geri ödenmesi gereken bir tarih vardır kısaca en fazla 90 günde bir ödeme yapılmaz ise takibe girersiniz. Avukat ile yüzleşir hem avukatlık masrafı hem gecikme faizleri istenir bu da ödenmez ise haciz yoluna gidilerek o borç maksimum 6 ay için sizden bir şekilde tahsil edilir. Kısaca geçmiş dönemden kalan borç yıllar sonra karşınıza çıkması olanaksızdır. Bu durumda kredi notunuz yerle bir olur yıllarca bankalardan kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı gibi ürünler almanız imkansızdır. Ya da avukatlık olmadan gecikmelide olsa borcunuzu öderseniz şayet düşen kredi notunuzu yine kredi, kredi kartı gibi ürünler kullanıp bunları düzenli olarak ödemeniz gerekir.

Kredi Başvurusu Nasıl İncelenir?

Eskiden kredi başvurularının sonuçlanması günlerce sürerdi fakat artık gelişen teknoloji ile birlikte internet kaynaklı sistemler sayesinde dakikalar içinde kredi çıkıp çıkmayacağını öğrenebilmektesiniz. Bankalar herhangi bir kanaldan başvurunuzu aldıktan sonra öncelikle E-devlet üzerinden sigorta dökümünüzü, maaş bordronuzu sorgular buradan yanıt aldıktan sonra Kredi Kayıt Bürosunun veri tabanından kredi notunuza bakar ve ilgili bankanın tahsis birimleri krediyi onaylayıp onaylamayacağına karar verir. Bu belirtmiş olduğum konularda bir sorun çıkmasa da en son birde hakkınızda bankaların kendi arasında kullandığı istihbarat ile son kez kontrol edilir. Olumsuz bir istihbarat var ise kredinin onaylanmaması durumu söz konusu olabilir.

Kredi Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Çalışan kişilerin her türlü sigorta primi, maaş bordrosu ve üzerinde kayıtlı mülkleri bilgisayar sistemlerinde kayıtlı olduğundan artık sizden çoğu kez bir evrak istenmez. Daha önce maaş bordrosu ve ikamet belgesi istenirken artık bunlar istenmemektedir. Çünkü tüm bu bilgiler bilgisayar sistemlerine yüklüdür ve bankalarda bu bilgileri sorgulayacak bilgisayar programları kullandığından evraka ihtiyaç duyulmaz. Dakikalar içinde kendi kredinizi hesabınıza aktarabilirsiniz. Ama tabi taşıt ve konut kredilerini alternatif kanallardan kullanamazsınız. Bu krediler ipotekli kullandırıldığı için yalnızca şubeden işlem yapılabilir. Yine de bankaların web sitelerinde bilgilendirmeleri bulunur.

Bir Cevap Yazın