Ethereum Ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum ve bitcoin, son zamanlarda sıklıkla duyulan terimler arasında yer almaktadır. Hakkında birçok bilinen ve de bilinmeyen olan bu iki kavram ile ilgili birçok farklı teori de ortaya atılmıştır. Peki, nedir bu bitcoin ve ethereum ve ne işe yaramaktadır merak edenler için bütün detayları paylaşıyoruz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, gerçek olmayan yani sanal para anlamına gelmektedir. Bir kripto para olarak karşınıza çıkan bitcoin, ilk kez 1998 yılında düşünce olarak ortaya atılmış olsa da hayata geçişi 2009 yılını bulmuştur. Herhangi bir resmi kuruluş, bir merkez bankası ve benzeri bir kurumla ilişkisi olmayan bitcoin, ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen bir tür sanal para birimidir. Dijital para birimi olan bitcoin için herhangi bir aracı kuruma ya da üçüncü parti hizmetine gerek yoktur. Sembolü B olan bitcoinin kısaltması ise BTC olarak karşınıza çıkmaktadır. Euro ve dolar gibi para birimlerine alternatif olarak gösterilen bitcoin, bazılarına göre kağıt paranın yerini almaya adaydır. Bazı kesim ise bitcoinin tamamen balon olduğunu ve hiçbir dönemde paranın yerine geçemeyeceğini söylemektedir. Bunun yanında Alman Maliye Bakanlığı tarafından da bitcoinin bir çeşit hesap birimi olarak görüldüğü de söylenmektedir. Birçok tartışmanın odağında yer alan bitcoinin geleceği önümüzdeki dönemlerde daha da netleşecektir.

Ethereum Nedir?

Ethereum, bitcoinin altın olduğu yerde, petrol olarak tabir edilmektedir. Alt coin olarak karşınıza çıkan ethereum, blockchain mantığı içinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Bitcoine oranla daha kısıtlı uygulamalar ile görebildiğiniz ethereum da sanal para olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bitcoin Ve Ethereum Arasındaki Farklar

Mantık olarak birbirine benzer olan Bitcoin ve Ethereum arasında farklar da bulunmaktadır. Bitcoin sanal para olarak adlandırılırken, ethereumun çok daha uzun soluklu olacak olan bir yakıt olduğundan söz edilmektedir. Bitcoinin çok daha gelişmiş ve üst hali olarak piyasaya tanıtılan ethereum, yeni coin üretmek için GPU ekran kartını kullanırken, bitcoin CPU yani bilgisayarın işlemcisini kullanmaktadır. Ethereum bu anlamda çok daha hızlı ve bitcoine göre daha ileridedir.

Bir Cevap Yazın