Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

Ethereum mining ya da Türkçe karşılığıyla Ethereum madenciliği için ilk olarak bitcoin tanımını bilmek gerekmektedir. Bitcoin; gerçek olmayan sanal ve cripto paradır ve sanal alışverişlerde kullanılmaktadır. 2009 yılından beri kullanılan bitcoin özellikle son yıllarda internet dünyasındaki alışverişlerde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Bitcoin hakkında yeterli bilgiye ulaştıktan sonra ethereum mining ile ilgili bilgileri de vermeye başlayalım.

Ethereum Nedir?

Ethereum hakkında ilk olarak üreticisinin neler söylediğine değinelim. Ethereum üreticisi Vitalik Buterin “Bitcoin altın ise ethereum petroldür” diyerek alında oldukça açık bir tanımlama yapmıştır. Ethereum sistemi, blockchain mantığı ile yola çıkılarak oluşturulmuş olan ve özel bir yazım dili kullanılarak bu işletim sisteminde merkezi olmayan yazılım protokollerinin geliştirilmesini sağlayan bir sistemdir.ethereum kaynağını ETR’den, yani cripta paradan almaktadır. Ethereum sistemi 2015 yılında açılmıştır.

Ethereum Mining Nedir?

Bitcoin madenciliği sistemiyle aynı mantıkta çalışan bir sistemdir. Ethereum madenciliği yaparak para kazanmak normal ölçülere sahip olan masaüstü bilgisayarlarla yapılamamaktadır bunun yanı sıra bilgisayar 24 saat boyunca açık olacağı için ısınması ve sıklıkla arızalanması gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Ethereum madenciliği tek başına yapılması oldukça zor olan bir iştir. Ethereum madenciliği son zamanlarda duyulmaya başlamış olan bir iştir ki birçok kişi bu işi yapmak için uğraş vermektedir. Fakat dediğimiz gibi ethereum mining yapmak pek kolay değildir. Ethereum mining yapabilmek için hangi şartların sağlanması gerektiğine değineceğiz.

Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

 

Yukarda ethereum madenciliği yapmanın bazı zorluklarından bahsetmiştik. Ethereum madenciliği yapabilmek için ilk olarak bir gpu rig kurmaktır. Gpu rigler birçok gpu yani ekran kartını içeren ve daha fazla ethereum kazmanızı sağlayan bilgisayarlara denilmektedir. Bitcoin üretiminde bu devirler bitmiştir ve bitcoin madenciliği için sadece bu işe özel bilgisayarlar üretilmektedir.

Gpu rigler altcoin ve ethereum kazımında kullanılmaktadır. Kazım yapmak için tüm İngilizce ve Türkçe kaynakları araştırmak, videoları izlemek gerekmektedir. Bu iş için anakart gerekmektedir ve her yerde bulamayacağınız bu anakart için iyi bir araştırma yapmalı, en iyisini bulmalısınız.

Bir Cevap Yazın