Devlet Destekli Sanal Para

İnternet ortamında doğan ihtiyaçtan dolayı üretilen ve kullanım kolaylığı ile birlikte hızla yayılan sanal paralara artık devletten destek veriyor. Sanal paraların en çok tanınanı ve ilk çıkış noktası olan Bitcoin, dünya genelinde 15 milyona ulaşınca, devletler artık bu yükselişe kayıtsız kalamamış çağın gereksimi sanal paraları tanır hale gelmiştir. İnternet ortamında hızlı ve kolay para transferlerini sağlayan sanal paralar özellikle uluslararası ticari alışverişlerde kullanımı sıklaşan bir para birimidir.

Kullanımı Artan Sanal Paralara Devletlerde İlgisiz Kalmıyor

Şifrelenmiş kod dizilimlerinden oluşan ve internette kullanım kolaylığı için üretimi yapılan il deneme aşamasında yatırımcıların dikkatini çekerek yaygınlaşan Bitcoin sanal para kavramını tüm dünya ile tanıştırdı. İlk sanal para olma özelliğini taşıyan bitcoinler şimdi dünya genelinde 15 milyona ulaşarak sanal paranın artık günümüzde ne kadar geçerli olduğunu ortaya koydu. Bitcoinin önlenemez bu yükselişi karşısında kayıtsız kalamayan devletler sanal paraları diğer bir değişle cripto paraları  artık tanımaya başlayarak para birimlerine dahil etti. Bitcoinleri ilk kabul eden ülke ise Ekvator  Merkez Bankası oldu. Bitcoinlerin ilk çıktığı zamanlarda kara para aklama ve yasa dışı yollarda kullanılan araç olarak görülmesi düşüncesi geçen yıllarla birlikte çürüyüp giderken şimdi dünya devi şirketlerde birtcoin üzerinden para akışını sağlamaya başladı.

Kullanim Ağı Genişleyen Sanal Paralar

Hızlı güvenilir ve kolay para akışını sağlayan sanal paraların türleride arttı. Bitcoinin alt türleri olan altcoinler farklı algoritma ile şifrelenmiş dizilimlerle oluşturularak şimdi 200’ü aşkın sanal paraya ulaşıldı. Bu kadar hızlı gelişen ve değer kazanan sanal paralar için devletlerde kendi bünyelerinde sanal paraların  diğer para birimleri ile işlem görmesine olanak sağladı. Sanal paralar diğer parala gibi arz ve talep oranında iniş yada yükselişe geçerken, bir nevi döviz kuru gibi işlem görür. Bugün, microsoft gibi bir çok kuruluş ödemelerinde bitcoin kullanırken, tamamen sanal ortama taşınan ticaret bu sayede canlılık kazanıyor.

Bitcoinlerin satışıda gerçek para birimlerinin satışı gibi gerçekleşir. Özel satıcılar ve çevrimiçi değişim yöntemleri ile alıcı bulan dijital paraların , dünyanın her yerinde alıcısı vardır. Sanal paralar için oluşturulan borsada gerçekleşen değişim işlemleri ise Türkiye’de de BTC Türk aracılığı ile yapılır.

Bir Cevap Yazın