Cripto Para Caiz Mi?

Cripto olarak da bilinen dijital para, yalnızca alışverişte değil para piyasalarında da yer bulan bir trend olarak gittikçe yaygınlaşıyor. Büyük markaların bu paraları kabul etmesinden sonra farklı cripto para birimleri de türedi ve sayıları 130’u buldu. Bitcoin, en popüler cripto para birimi ancak Ethereum, Ripples, Stellar, Litecoin, Synereo, TheDAO, Monero, Augur, Steem, Dash, NEM, Factorn, Lisk, DogeCoin, NXT, Emercoin gibi diğer birimlerin de adının anılır olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bankacılığı ortadan kaldırma ihtimali bulunan, bankalar olmaksızın alımları ve transferleri yapılan bu sanal paraların kullanımı caiz midir? Normal paralardan pek farklarının olmaması, güvenli bir şekilde, tıpkı döviz gibi alınıp satılmaları, onları cazip kılıyor. Yani cripto paralar, bilgisayarlarda üretiliyor olsalar da belli bir değer karşılığında sahip olunan paralar.

Sanal Paranın Avantajları ve Getirileri

Normalde bankalar, para göndermek istediğinizde kesinti yapıyor veya işlem bedeli alıyorlar. Sanal para ise bu tür üçüncü girişimleri engelleyerek konforlu bir işlem süreci sağlıyor. Dünya Bankası’nın yayınladığı rapor, 2016 itibari ile uluslararası arenada para transferlerinin 700 milyar doları aştığını kanıtlıyor. Yani bankaların yaptığı kesintiler de oldukça yüksek rakamlarda seyrediyor. Oysa sanal paralar kullanılsaydı, kesinti düşer ve 21 milyon dolar tasarruf edilirdi. Bu miktar da tüketiciye kalır ve tüketici kârlı çıkardı.

Cripto Para Güvenilir Midir?

Dünya geneline bakıldığında nüfusun %75’inin mobil telefonlar kullandığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki cripto para tranferlerini yapmak ve sanal paraları kullanmak, insanlar için imkansız değil. Çünkü tüm işlemler, telefonlara indirilecek bir aplikasyonla yapılabilir. Blockchain ise bitcoinleri kaydeden bir sistem ve oldukça güvenli. Kimlik avını ve sahteciliği önleyen sistem sayesinde, tüm işlemler kayıt altına alınıyor. Kayıt saklama masraflarının da önüne geçilmiş olunuyor. Dünya piyasasındaki gelişmelerden ve değişmelerden, hareketlenmelerden etkilenmeyen cripto paralar, görüldüğü gibi rahatlıkla, güvenle, tasarruflu bir şekilde kullanılabilir. Karmaşık algoritmaları, paralara üçüncü şahısların müdahalesini de önler. Dünyada giderek yaygınlaşan dijital coinlerin adını, ileride daha sık duyacağız. Şimdiden bilgi sahibi olup yatırım yapmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın