Borsada Doğru Düşünmenin Şifreleri

Finans piyasalarında tasarruflarınızı değerlendirmek ve doğru işlemler yaparak başarılı olmak istiyorsanız takip etmeniz gereken bir takım hususlar var. Bunların başında birçok temel borsa kavramını ve işlemlerinin nasıl yapılması gelmektedir. Fakat sadece bunlar yeterli değildir. Bu bilgileri ve piyasanın mevcut durumunu analiz etmek, doğru düşünmek ve bu doğrultuda karar vermek de önemlidir. “Borsada nasıl kazanırım” diyorsanız, bu analiz yöntemlerine dikkat etmeniz gerekir.

Finans Piyasalarında Analiz Yöntemleri

Başarılı olma yolunda en önemli destekçiniz doğru düşünme yani analiz yeteneğidir. Piyasaların mevcut durumunu ve belli süre zarfında ortaya çıkan fiyat hareketlenmelerini okuyabilmek için analiz yöntemlerini benimsemek gerekir. Bunun için iki tür analiz yöntemi vardır. Temel borsa kavramları, yatırım araçları ve işlemlerle ilgili ilk bilgileri içeren temel analiz ve doğru işlemler yapmanızı sağlayacak incelemeleri içeren teknik analiz.

Temel Analiz Nedir?

Piyasaların nasıl şekillendiğini, kur, emtia ve hisse senedi gibi yatırım araçlarındaki fiyat dalgalanmalarının neden ortaya çıktığını, borsa işlemlerini anlamak için temel analiz yöntemine başvurulur. Bu yöntem; ekonomi, sektör ve şirket analizi altbaşlıklarını içermektedir. Ülke ekonomisinin genel durumu, yatırımların hacmi, istihdam ve ekonomik canlılık gibi etkenleri inceleyen ekonomi analizi; yatırım yapmayı düşündüğünüz sektörle ilgili ülke çapında ve uluslararası düzeyde mevcut olan konjonktürü analiz eden sektör analizi; SWOT analizi gibi şirketlerin durumunun analizi içeren şirket analizi,  temel analizin bileşenleridir.

Piyasaları Doğru Yorumlamanın Gerekliliği: Teknik Analiz  

Piyasalardaki dalgalanmalar, fiyat hareketlerinin uzun vadede ortaya çıkardığı grafik, belli zaman aralıklarında ortaya çıkan fiyat değişiklikleri ve bunların incelenmesi sonucunda ortaya çıkan tahminler, teknik analizi oluşturmaktadır. Teknik analiz; destek (fiyatlardaki düşüşün durduğu nokta) ve direnç (fiyatlardaki yükselişin durduğu seviye) kavramlarını, kısa/orta/uzun vadeli trendler gibi teknik analiz araçlarını içermektedir. Teknik analiz bir takım yöntemleri kapsamaktadır. Bunlar arasından fiyat ve fiyat göstergeleri, hareketli ortalamalar ves. yöntemler öne çıkmaktadır.

Borsa yatırımı yapanlar açısından bu yöntemlerin iyi benimsenmesi başarılı olmanın kilit noktalarından birini oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın