Borsa Nasıl Oynanır? Hisse Senedi Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Birikimlerinizi değerlendirmek için borsa yatırımı yolunu seçmişseniz çok sayıda konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu bilgiler ışığında, finans piyasalarında işlem yapabilir, borsada kazanabilirsiniz. “Borsada nasıl kazanırım” diyorsanız borsa yatırım araçlarını, borsa işlemlerini, fiyatların oluşumunu bilmeniz gerekmektedir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Hisse senetleri gibi menkul kıymetler, döviz ve bazı emtia gruplarını kapsayan alım satım işlemlerinin yapıldığı piyasalar borsa olarak nitelendirilmektedir. Borsada işlem yaparken kar elde etmenizi sağlayan şey diğer emtia piyasalarında olduğu gibi fiyat farkıdır. Alım sırasındaki fiyatlarla satış işlemi yaparken meydana gelen fiyat farkı sizin karınızı oluşturuyor.

Nasıl İşlem Yapılır?

Borsada işlem yapmak için ilk olarak aracı kurumla anlaşmanız gerekir. Doğrudan borsada işlem yapmanız mümkün değil. Aracı kurumların yanı sıra herhangi bir bankayı da tercih ederek işlem yapabilirsiniz. Aracı kurumları tercih etmenin en büyük avantajlarından biri sadece Borsa İstanbul’a (BİST) işlem yapmakla kalmaz hem de yabancı borsalarda da yatırım yapma fırsatı elde etmenizdir. Teknolojinin sunduğu avantajlardan faydalanarak istedğiniz yerde bilgisayar, tablet, cep telefonu üzerinden işlem yapabilir, gerekli komutları verebilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir?

Borsada en çok işlem yapılan yatırım araçlarından biri hisse senedidir. Hisse senedi, şirket ortaklarının paylarını belgeleyen kıymetli evraktır. Hisse senedi çıkarma yetkisine sahip olan kurum ve kuruluşlar arasında anonim şirketler, KİT, TCMB ves. yer almaktadır. Aldığınız hisse senedi miktarı toplam hisse senedi miktarının hangi yüzdesini oluşturuyorsa, şirkete o yüzdede ortak sayılırsınız. Bu yüzde, aynı zamanda şirketin toplam karından elde edeceğiniz yüzdeyi de ifade etmektedir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi alabilmek için borsa üyeliği olan aracı kurumla anlaşmanız gerekir. Aracı kurumlar konusunda güvenilirlik kriterini önde tutmanız lazım. Ardından açacağınız vadesiz hesapla alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra belli endeksleri bilmeniz gerekir. Örneğin, hangi sektördeki şirketlerin hisselerini almak istiyorsanız o sektördeki şirketlerden oluşan endeksler var. Bu tarz endeksler, yatırım yapacağınız sektör hakkında daha detaylı bir inceleme fırsatı elde etmenize olanak sağlar.

Bir Cevap Yazın