Bitcoin’den Başka Hangi Sanal Para Birimleri Kullanılıyor?

Bildiğiniz gibi bitcoin sanal ortamda kullanılan para birimidir ve son zamanlarda artan sanal medya kullanımıyla birlikte sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Sanal para olarak bildiğimiz bitcoin dışında bazı para birimleri de kullanılmaktadır. Bitcoini son zamanlarda çok sık duymamız pek yakında diğer cripto paraları da duyacağımız anlamına gelmektedir.

Litecoin

2011 yılında kullanılmaya başlanan bitcoin protokolü ile çalışmaktadır. Litecoin sisteminde 84 milyonluk litecoin potansiyeli bulunmaktadır ve bu oranın toplamda %20’si piyasaya sunulmuştur. Bu rakam da 17 milyon litecoine denk gelmektedir. Piyasaya sunulmuş olan litecoinlerin toplam değerinin 50-60 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Litecoinle yapılan işlemler bitcoinle yapılan işlemlerden daha hızlı gerçekleşmektedir.

Amazon Coins

Amazon kendi sanal para birimini çıkartarak sektöre büyük bir giriş yapmıştır. Amazon Coins adıyla anılan para biriminin ilk kullanıcılarıysa Amazon’un popüler tabletlerinden biri olan Kindle Fire’ı satın alanlar oldular. Her bir kullanıcı toplamada 5 dolar değerinde olan 500 Amazon Coins ile hesaplarını açtılar. Amazon Coins kullanım şekli olarak Facebook Credist gibi içerik alımında sıklıkla kullanılacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıra Amazon Coinsler farklı sitelerde farklı kullanım alanlarıyla da gelecekte önemli bir yer edinecek.

Freicoin

 

100 milyon Freicoin çıkartılmasına rağmen aynı Litecoin gibi yalnızca %20’lik oranı piyasada bulunmaktadır. Bitcoin ve Litecoin kadar popüler olmayan Freicoin şu anda yaklaşık olarak 100 kişi tarafından kullanılmaktadır. Freicoin’in merkezi olduğu,, güvenilir, hızlı ve şeffaf bir kullanıma sahip olduğu belirtilmektedir. Freicoin’in üreticilerinden olan Mark Friedenbach daha fazla kullanım için çalıştıklarını ifade etmiştir.

Ripple

Ripple Silikon Vadisi’nde yer alan Open Coin tarafından üretilmektedir. 100 milyar kadar üretimi yapılmış olan dijital para biriminin 50 milyar kadarının birkaç yıla kadar dağıtılacağı ve ortalama 40 bin kişiye dağıtılacağı bildirilmiştir.

Diğer para birimleri ise; Terracoin, Namecoin, Feathercoin, Solidcoin, Fairbrix, GeistGeld ve BBQCoin olarak bilinmektedir. Fakat yukarıda saydıklarımız kadar popüler değildirler.

Bir Cevap Yazın