Bitcoin ile Litecoin Arasındaki Fark Nedir?

Litecoin, tıpkı Bitcoin gibi dijital para birimlerinden bir tanesidir. Ancak Bitcoin’den bazı özellikleri itibariyle ayrılmaktadır. Öncelikle Bitcoin’in de Litcoin’in de son dönemin trend cripto paralarından olduğunu söyleyelim. Yüksek teknolojiyle donatılmış, ileri düzey bilgisayarlar tarafından üretilen Bitcoin ve dijital paralar, tıpkı gerçek paralar gibi alım ve satım işlemlerinde kullanılabiliyorlar. Ancak Litecoin, Scrypt tabanlı bir işlem algoritmasına sahip olduğu için Bitcoin’den ve diğerlerinden ayrılıyor. Bitcoin’den sonra en yaygın cripto para birimlerinden olan Litecoin, yine tüm dijital paralar gibi bankaya ihtiyaç duymuyor.

Bitcoin ve Litecoin Neden Avantajlıdır?

Bitcoin, 2009 senesinde popülerlik kazanmışken Litecoin Google mühendisi Charlie Lee tarafından icat edilmiştir. Yani iki parayı ortaya çıkaran kişiler de farklıdır. Dünya piyasasındaki iniş ve çıkışlardan etkilenmeyen dijital paralar, kopyalanamıyor oluşları ile de avantajlılar. Son dönemde yükselişe geçen sanal para birimlerinden en popüler olanları olan Bitcoin ve Litecoin, yatırım yapmayı düşünüyorsanız seçenekleriniz arasında olabilirler. Diğer dijital para birimleri ise şöyle:  Ethereum, Ripples, Stellar, Synereo, TheDAO, Monero, Augur, Steem, Dash, NEM, Factorn, Lisk, NXT, Emercoin… Dijital paralar ile işlem yaparken masraf ödemiyor olmanız da onların avantajlarından bir diğeri.

Dijital Paralar Hakkında Genel Bilgiler

Yatırımcıların yatırım yapmak için farklı kanallara yöneldikleri günümüzde, dijital paralara yönelmek farklı bir yatırım fikri olabilir. Kimlik avına son vermeleri, çalınma ihtimallerinin olmaması dijital paralara talebi yükseliyor, hatta kimi büyük markalar bir para birimi olarak Litecoin ve Bitcoin’i tanıdıklarını duyuruyorlar. Yine cripto paralardan olan Ethereum ise yazılımcılar tarafından kullanılabilen platform görevi de görüyor. Şu an için bir milyar dolar değeri bulunan paranın, ilerleyen zamanlarda değerini katlaması da bekleniyor. Steem ise 170 milyon dolar değeri ile piyasada Litecoin’den sonra geliyor. Steem aynı zamanda bir makale platformu olarak kullanılıp, yazarlara makale ve yorum yazarak para da kazandırıyor. Yani Steem biriktirmelerine imkan tanıyor. Siz de döviz alır gibi dijital para alarak birikim ve alışveriş yapabilir, Dünya piyasasından etkilenen gerçek paralar yerine coinlere yönelebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın