Bitcoin Bilmecesi: Geleceğin Para Birimi Mi, Ölü Yatırım Mı?

Bitcoin geleceğin parası olarak adlandırılan cripto paradır. Sanal gelişimini sağlayan Mike Hearn artık sanal para olan Bitcoin ile ilgili açıklamaları değerinde düşüşe sebep oldu. Fakat uzmanlar bu dijital para için çok daha umut vaad edici konuşmaktadır. Aslında bir yönü ile de kurtarıcı niteliğinde olmaktadır. Bankacılık krizi olarak adlandırılan durumlar için çözüm oluşturmaktadır.

Bitcoin kripto para 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi tarafından çıkarıldı. Çoğu kez teknoloji sevenlerin büyük şirketlerin ilgi odağı olmaktadır. Blok zinciri denen kavram Bitcoin sanal para ağı olarak adlandırılmaktadır. 2013 yılında Güney Kıbrıs krizinde Bitcoin tam bir çözüm olanağı sağladı. Ünlü dijital paranın değeri yazılım konusunda daha artmaktadır. Ghost Security Group İŞİD’in Bitcoin ile örgüte para aktardığı söylentisinde bulundu. Bunun üzerine Europol söylentilere açıklık getirdi. IMF’in Bitcoin yorumu ise olumlu bu tür para sistemlerinin çok yararlı olacağı görüşünü ifade etti. Hatta IMF finans verimliliği sağlanacağı görüşünü paylaştı.

Sistem Nasıl Çalışmaktadır?

Bitcoin’in işlemesi için merkez bir kurulum gerekmemektedir. Para dağılımı kolektif şekilde gerçekleşmektedir. Tasarımın hazırlanması geri dönüşümsüz olarak oluşturulmuştur. Sistem çok hızlı olarak işlemektedir. Geri harcamaları da çabuk olmaktadır. Diğer ödemelerin şekilleri düşünüldüğünde daha masrafı az olmaktadır. Bitcoin kullanan sayısı azımsanmayacak büyüklüktedir. Genellikle alımı ve satımı Dolar ve Euro üzerinden yapılmaktadır. Ödemelerin doğrulanması için açık şifreleme teknolojisi kullanılmaktadır. Sistem imzalama yapılarak gönderme yapar. Eklenmiş olan Bitcoin sürekli harcanmamaktadır.

Sanal para bitcoin şuan deneme aşamasında bulunmaktadır. Sanal bir mecra alanından ödeme imkanı sağlamaktadır. Buda sistem için merkezi bir sistem sağlamamaktadır. Kripto para özelliği taşıyan bu durum normal paraya göre daha az maliyetlidir. Dijital para olan Bitcoin tam olarak bir para işlevi gösterememektedir. Arzı çok daha sınırlı bir para sistemidir. O yüzden yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Türk yatırımcısı genellikle daha çok elde tutulmuş olan paraya ilgi göstermektedir. Bitcoin gibi bir para ile yatırıma istekli olmaları pek beklenen bir durum değildir.

Bir Cevap Yazın