Bilinmeyen Yönleriyle Kripto Para

Sanal para adı da verilen kripto para gerçek anlamda para olmayan ancak değeri açısından oldukça değerli bir para birimi olan, ulaşımı kolay hızlı ve masrafsız bir para birimidir. Kripto paralar dünya üzerindeki herhangi bir noktaya saniyeler içinde gönderilebilen değerli verilerdir. Bu paralar devlet tarafından basılmadığı için ve kâğıt olmadığı için herhangi bir şekilde para niteliği taşımazlar. Ancak bu paralarda rakamlar dijital ortamlara aktarılmıştır ve bu da para akışını hızlandırmaktadır.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Dijital para olarak da adlandırılan kripto paralar, para birimleri açısından oldukça çeşitlilik göstermektedir. Dünya üzerinde 600’ü aşkın kripto para birimi vardır ancak bunlar arasında en bilinen birim ise Bticoin’dir. Bununla birlikte Bitcoin’in yanında Litecoin, Dash, Gcoin gibi pek çok kripto para birimi de mevcuttur.

Deep web denilen ve internetin arama motorlarıyla ulaşılamayan en dip noktaları olarak adlandırılan bölgelerde kripto para birimleri geçerlidir. Kripto para birimleri açısından en çok bilinen ve en çok kullanılan para birimi olma özelliğine sahip olan Bitcoin, Deep web alıverişlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kripto paralar kötü niyetlerle de kullanılabilmektedir. Bitcoin gibi devlet kontrolü olmayan para birimleri ile uyuşturucu, silah ticareti gibi illegal alışverişler de yapılabilmektedir.

Kripto Paralar Ekonomik Olarak Tanınmıyor

Cripto para kullanım açısından ekonomik olarak hala tanınmıyor. Bunun sebebi ise bu paraların hala insanların güvenini kazanamamış olması. İnsanlar yalnızca dijital ortamlarda akışı gerçekleşen bu para birimine karşı güvensizlik duyuyor ve kullanmaktan korkuyor. Ancak 2012 yılı itibariyle internetin görünen kısımlarında da kullanılmaya başlanan Bitcoin kimi ülkelerin günlük yaşantıların çoktan girmiş durumda. Bununla alakalı olarak Kanada’nın açtığı Bitcoin ATM’leri örnek gösterilebilir. Şimdilik dünya genelinde yaygın olarak kullanılmayan kripto paralar gelecek dönemlerde daha fazla kullanılıp kâğıt paraların yerine geçecek mi bilinmiyor. Ancak 2013 itibariyle Bitcoin’lerin toplam piyasa değerinin 1 milyar doları geçmesi kripto para sektörünün git gide büyümekte ve kullanılmakta olduğunun bir kanıtı niteliğinde.

Bir Cevap Yazın