TÜRKİYE’DE BİTCOİNE GÜVEN VARMI ???

Türkiye’de Bitcoin’e Güven Var mı?

Uluslararası bir banka tarafından yapılan araştırmaya göre, Bitcoin benzeri dijital para birimlerinin gelecekte en popüler para olacağına en çok inanan ülke Türkiye! Evet, yanlış okumadınız. Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de gerçekleşen bir araştırma sonucundan çıkan fotoğraf, oldukça şaşırtıcı. Ekonomideki payları hayli yüksek ve değişimlere adapte olma hızı yüksek Avrupa ülkelerinin dijital paraya yönelik tutumları oldukça şaşırttı. Türkiye’de ise, dijital ekonomiye olan güvenden kaynaklanacak olacak ki, dijital paraların gelecekte daha çok kullanılacağı görüşü ağır basıyor.

İyi de biz e-ticarete bile güvenmiyoruz

Şimdi, aklınıza bu türden bir algı nüfuz edebilir. Ancak bu da gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Türkiye’nin e-ticaret büyüme, hızı dünya e-ticaret büyüme hızından iki kat daha fazla. Yani eski nesil e-ticarete karamsar baksa da, yeni nesil elindeki akıllı telefondan bile e-ticaret veya e-alışveriş yapabilecek kadar internet ekosistemine güveniyor. Dolayısıyla, dijital para birimleri olarak hayatımızda yer alması muhtemel teknolojilere sıcak bakabiliyor.

Hollanda, Alanya, Fransa ve İsveç gibi ülkelerde ise, Bitcoin ve benzeri para teknolojilerine karşı tutum iyi değil. Bu ülkelerde, para ekosistemine yönelik bir değişim olacağı kanısı hakim değil. Ancak Türkiye’deki insanlarda dijital paralara dair farklı algıların yer alması ilginç karşılanabilir. Bu durum, Türkiye’nin dijital ekonominin geleceğini daha iyi okuyor yorumlarını haklı çıkartır.

Neden mi?

Her ne kadar ülkemizde Bitcoin gibi paralar çokça kullanılmasa da, bunun dünya için de geçerli olduğunu ifade etmemiz gerekir. Bunun sebebi, henüz bu tür para sistemlerinin ne işe yaradığının tam olarak anlaşılamaması veya anlatılamamış olmasıdır. Ancak erkenden bu paraya geçerek kazanmaya başlayanlar bilindikçe, Bitcoin gibi mevcut para ekosistemine alternatif oluşturacak sistemler daha da kullanılacak.

Büyük devlerden çok daha fazla kazandırıyor

Dünyanın en bilinen markalarını sayın dediğimizde; Google, Facebook, Amazon gibi küresel ölçekli firmaları sayarsınız. İşte bunların 5 sene içerisinde hissedarlarına kazandırdıkları ortalama kazancın 5 katını Bitcoin, kendi hissedarlarına bir sene içerisinde kazandırdı. Uluslararası Ekonomi dergisi Inside Futures  tarafından verilen rakamlar bu yöndedir. Yorum olarak da söz konusu dergide şunlar yazıyor: “Bu yüksek kazanç potansiyeli, uzun vadede Bitcoin gibi dijital paraları popüler kılacaktır. Bu durumun yaratacağı bir şey daha var. Mevcut para ekosisteminin değişecek olması…”

Mevcut para sisteminin dağılmasından sonra para birimleri arasındaki değer farklılıklarından doğan zararlar da ortadan kalkacak. Üstelik enflasyonun da yok olacağını ifade edebiliriz.

CRİPTOPARA

Bir Cevap Yazın