Borsada Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon borsada paranızı kaybetmenize neden olacak en önemli risklerden biridir. Sizi kazanç sağlamayacak hisse senetlerine doğru yönlendirmek amacıyla yapılan telkinlere manipülasyon denir. Manipülasyonlara kapılmamak için kaynağınızın daima güvenilir ve sağlam olması gerekir. Gerek kişisel gerek ise reklamlar aracılığı ile yapılan manipülasyonlar, SPK’nın sürekli denetim altında  tutulsa da bunun önüne geçmek oldukça zordur.

Borsada dolandırıcılıkla aynı anlama gelen  manipülasyon, borsada para kazanmayı hedefleyenlerin en büyük düşmanıdır. Manipülasyon bir suç olup para hatta hapis cezası bile vardır. Borsa arenasında yatırım yapmak isteyenlerin sıkça karşılaştığı manipülasyonlara karşı, Sermaye Piyasa Kurulu SPK, bir takım önlemler almışsa da manipülasyonların önüne geçmek oldukça zordur. Manipülasyonlar genellikle işe yaramayan hisse senetlerin çok değerliymiş gibi gösterilmesi ile gerçekleşir.Bu manipülasyona kapılan borsacılar çoğunlukla araştırma yapmadıkları ve öngörü sahibi olmadıkları için  paralarını kaybederler. Borsa oynayanları hisse senetleri konusunda kandıran ve arz talep dengesindeki fiyatlandırmalarla oynayarak yapılan manipülasyonları gerçekleştirenlere ise manipülatör denir.

Manipülasyonlardan özellikle borsaya yeni girmiş ve borsanın işleyişi hakkında tam anlamı ile bilgi sahibi olmayan kişiler etkilenir. Yeni borsacıları av olarak gören manipülatörler, çeşitli hilelerle değeri olmayan hisse senetlerine yönlendirme yaparak, borsacıları zarar uğratırlar borsadaki dengeleri altüstü ederler.Yüzlerce borsacıyı zarar uğratan ve intiharın eşiğine getiren manipülatörlere karşı Serbest Piyasa Kurulu gerekli tedbirleri almasına karşın halen bu tür manipülasyonlara kapılan kişi sayısı da azımsanamayacak kadardır.

Manipülasyonlar bire bir kişi odaklı yapılırken bazende yapılan reklamlar ve şehir efsaneleri gibi yayılarak gerçekleştirilir. İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığı ve bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı olarak iki çeşitte yapılan manipülasyonlara kapılmamak için borcada para kazanmak isteyen yatırımcılar oldukça dikkatli olmak zorundadır. Fiyatların doğal seyri halinde artmasını engelleyen ve kişinin borsa işlemleri konusundaki emirlerini telkinlerle değiştirmesini sağlayan manipülasyona, İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığı denirken, bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı ise  asılsız haberler ve söylentilerle birlikte hatalı raporların hazırlanması ile gerçekleşir. Bu manipülasyonlardan etkilenmemek ve kanamamak için borsacıların yatırımlarını daima ince eleyip sık dokumaları gerekir.

Bir Cevap Yazın