BORSA NEDİR ???

BORSA NEDİR?

Pazar nedir?

Döviz, menkul kıymetlerin, emtiaları, türev ürünlerin ve diğer finansal araçların işlem gördüğü bir pazardır. Bir değişimin temel işlevi, söz konusu döviz üzerinde işlem gören menkul kıymetler için fiyat bilgisinin etkili bir şekilde dağıtılmasının yanı sıra adil ve düzenli ticaret sağlamaktır. Borsalar şirketleri, hükümetleri ve diğer grupları verir.

Borsa

Bir borsa, tüccarların işyerinde veya elektronik bir platformda buluşmak için buluştuğu fiziksel bir yer olabilir. Ayrıca, coğrafi konuma bağlı olarak bir hisse değişimi veya borsa olarak da adlandırılabilirler. New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Nasdaq, Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) ve Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE) en belirgin varlıkları arasındadır.

Elektronik Değişmeler

Pazarlar daha karmaşık hale geldiğinden ticaret elektronik borsalarda giderek daha fazla yapılmaktadır; Merkezileştirilmiş bir ticaret zeminidir. 2016 yılı itibarıyla NYSE işlemlerinin katmanı ABD’de işlem gören toplam stok hacminin% 15’inden azdır. İşlemler artık çoklu mübadelede yayıldı. Bu, yüksek frekans ticaret programlarında ve değişimlerde kullanılan karmaşık algoritmalarda önemli bir artışa neden oldu.

Borsa Listeleme Gereksinimleri

Her değişimin, ticaret için menkul kıymetler teklif eden herhangi bir şirket veya grup için özel bir listeleme gereksinimi vardır. Bazı borsalar diğerlerinden daha katıdır, ancak borsalarda temel gereksinimler düzenli finansal raporlar, denetlenen kazanç raporları ve asgari sermaye gereksinimleri içerir. Örneğin, NYSE, ana ortağın asgari 4 milyon dolarlık ön şartını öngören önemli bir listeleme gerekliliğine sahiptir.

Borsanın Faydaları

Borsa, büyümek isteyen ve faaliyetlerini genişletmek isteyen şirketler için sermaye artırmak için kullanılır. İlk halka arz (IPO), bir halka arz olarak anılır. Önemli bir endüstri lideri ile iş yapmak için istekli olan yeni müşteriler, yetenekli çalışanlar ve tedarikçiler çekmek için daha fazla görünürlüğe sahip olmak.

Değişimler Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Özel şirketler genellikle yatırım yapmak için girişim kapitalistlerine güvenir ve bu genellikle operasyonel kontrolünün kaybedilmesine neden olur. Örneğin, bir tohumluk finansman firması yönetim kurulunda belirgin bir konuma ihtiyaç duyabilir. Alternatif olarak, borsada işlem gören şirketler yatırımcı olarak daha fazla kontrol ve özerkliğe sahip olabilirler.

Bir Cevap Yazın