BİTCOİN NEDİR ???

 

BİTCOİN NEDİR?

Bitcoin 2009’da yaratılmış bir dijital para birimi. Gerçek kimliğinin henüz doğrulanmamış olan gizemli Satoshi Nakamoto tarafından beyaz bir kâğıtta belirtilen fikirleri takip ediyor. Bitcoin, geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri sözü sunar ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir makam tarafından işletilir.

Fiziksel Bit sıkıntısı yoktur, yalnızca kamu ve özel anahtarlarla ilişkili bakiyelerde sıkıntıyla karşılaşırız. Bu bakiyeler, tüm Bitcoin işlemleriyle birlikte, büyük miktarda bilgi işlem gücüyle doğrulanan, bir kamu defterinde tutulur.

Bitcoin İşlemleri

Bitcoin bakiyeleri, bunları oluşturmak için kullanılan matematiksel şifreleme algoritması ile birbirine bağlanmış uzun harf ve rakam dizeleri olan kamu ve özel “anahtarlar” kullanılarak tutulur. Genel anahtar (bir banka hesap numarası ile karşılaştırılabilir) dünyaya yayınlanan ve başkalarının Bitcoin’i gönderebileceği adres olarak hizmet eder. Özel anahtar (ATM PIN ile karşılaştırılabilir), korunan bir sır niteliğindedir ve yalnızca Bit-iletimi yetkilendirmek için kullanılır.

Mart 2014’te IRS, Bitcoin de dâhil olmak üzere tüm sanal para birimlerinin para birimi yerine mülk olarak vergilendirileceğini belirtti. Bitcoin’in sermaye olarak kazanç veya kayıpları sermaye kazancı veya zarar olarak gerçekleşirken, Bitcoin envanterinin sıradan kazanç veya kayıplara uğrayacağı iddiasındadır.

Yönetimsel bilgi işlem gücüne sahip olan ve ağa katılan, madenciler olarak da bilinen bağımsız kişiler ve şirketler madencilik ödülleri (Bitcoin’in serbest bırakılması) ve Bitcoin’de ödenen işlem ücretleri tarafından harekete geçiriliyor. Bu madenciler, Bitcoin ağının güvenilirliğini güvence altına alan merkezi olmayan bir makam olarak düşünülebilir. Yeni Bitcoin, madenciler için sabit ancak periyodik olarak azalan bir oranda serbest bırakılıyor ve toplam Bitcoin miktarı 21 milyona yaklaşıyor. Bir bit arkadaşı sekiz ondalık basamağa bölünebilir (100 milyonuncu bit arkadaşı) ve bu en küçük birim Satoshi olarak anılır. Gerekirse ve katılan madenciler değişikliği kabul ederse, Bitcoin sonunda daha ondalık basamaklara bölünebilir hale getirilebilir.

Resmi Bitcoin Vakfı’na göre, “Bitcoin” sözcüğü varlığa ya da konsepte atıfta bulunularak büyük harf kullanılır, oysa “bitcoin” para biriminin miktarına atıfta bulunulursa, küçük harflerle yazılır.

Bir Cevap Yazın